Sections

Weather Forecast

Close

Results for Nov. 7, 2018

Tuesday, Oct. 30

Volleyball

West Fargo def. West Fargo Sheyenne 26-24, 16-25, 23-25, 25-21 (WF: Erin Binstock: 15 kills, one block, one ace; Halle Erickson: four aces, 27 assists; Maddie Waldera: 28 digs; Lucie Holaday: 27 digs. WFS: McKenzie Newton: 26 assists, 12 digs, two aces, 15 kills; Brooke Prochaska: 33 assists, 14 digs; Jadyn Feist: 16 kills, 16 digs, five blocks)

Thursday, Nov. 1

Volleyball

West Fargo def. Grand Forks Central 25-13, 25-17, 25-20 (Lucie Holaday: nine kills; Halle Erickson: eight kills, 12 digs, 14 assists; Maddie Waldera: 25 digs; Erin Binstock: seven kills, seven digs, two aces)

Friday, Nov. 2

Football

Bismarck Century 31, West Fargo Sheyenne 20 (Cade Feeney: 105 passing yards, two passing touchdowns, 82 rushing yards, one rushing touchdown; Tyler Terhark: 93 receiving yards, two touchdowns)

Saturday, Nov. 3

Girls swimming

North Dakota East Region Meet

At West Fargo

Team totals

1. West Fargo Sheyenne 434. 2. West Fargo 330. 3. Fargo Davies 310. 4. Grand Forks Red River 226. 5. Grand Forks Central 220. 6. Fargo North 198. 7. Fargo South 187. 8. Fargo Shanley 176. 9. Wahpeton 18.

Top five finishers

200 medley relay: 1. West Fargo (Hettinger, Potter, Brooks, Salter) 1:52.64. 2. Sheyenne 1:56.39. 3. Fargo Davies 1:59.19. 4. GFC 2:00.99. 5. Shanley 2:03.34.

200 freestyle: 1. Musselman, GFRR, 1:56.70. 2. Bellas, Sheyenne, 2:00.25. 3. Danielson, GFRR, 2:02.05. 4. Elseth, GFC, 2:05.17. 5. Pulkrabek, GFC, 2:05.27.

200 IM: 1. Iverson, South, 2:19.35. 2. Wical, Davies, 2:19.85. 3. Triplett, Sheyenne, 2:20.05. 4. Hettinger, WF, 2:20.78. 5. Howell, Sheyenne, 2:21.53.

50 freestyle: 1. Lingle, Davies, 24.22. 2. Yonke, Sheyenne, 25.65. 3. Ohe, GFRR, 25.81. 4. Salter, WF, 26.04. 5. Jaeger, Shanley, 26.38.

1-meter diving: 1. Hischer, Davies, 437.65. 2. Chambers, Davies, 393.85. 3. Winjum, Davies, 387.90. 4. Rhode, South, 364.60. 5. Tollefson, North, 345.95.

100 butterfly: 1. Howell, Sheyenne, 1:01.93. 2. Brooks, WF, 1:03.40. 3. Wical, Davies, 1:04.49. 4. Ivesdal, Davies, 1:04.69. 5. Triplett, Sheyenne, 1:04.78.

100 freestyle: 1. Lingle, Davies, 52.67. 2. Musselman, GFRR, 53.29. 3. Yonke, Sheyenne, 56.81. 4. Gefroh, North, 58.03. 5. Shea, Sheyenne, 58.52.

500 freestyle: 1. Danielson, GFRR, 5:23.23. 2. Bellas, Sheyenne, 5:29.30. 3. Heckaman, Shanley, 5:31.77. 4. Elseth, GFC, 5:37.27. 5. Wersinger, Sheyenne, 5:38.64.

200 freestyle relay: 1. GFRR (Musselman, Ohe, Johnson, Danielson) 1:42.39. 2. Davies 1:42.44. 3. West Fargo 1:45.91. 4. Sheyenne 1:47.22. 5. Shanley 1:48.256.

100 backstroke: 1. Ohe, GFRR, 59.68. 2. Hettinger, WF, 1:01.59. 3. Frattin, GFC, 1:02.54. 4. Iverson, South, 1:03.09. 5. Lund, Sheyenne, 1:04.25.

100 breaststroke: 1. Potter, WF, 1:09.74. 2. Brooks, WF, 1:13.42. 3. Sjurseth, Davies, 1:14.00. 4. Weisz, WF, 1:15.23. 5. Triplett, Sheyenne, 1:15.58.

400 freestyle relay: 1. GFRR (Musselman, Ohe, Johnson, Danielson) 3:44.69. 2. Sheyenne 3:45.69. 3. North 3:58.24. 4. GFC 4:00.13. 5. WF 4:02.88.

Awards

All-Eastern Dakota Conference team

Fargo Davies: Gracie Lingle, Regan Wical, Madison Hischer, Isabelle Chambers.

Grand Forks Red River: Elsa Musselman, Liddy Ohe, Jordyn Danielson.

West Fargo Sheyenne: Madi Yonke, Greta Bellas, Tierney Howell.

West Fargo: Liv Hettinger, Tatum Brooks, Kaytlyn Salter, Alexia Doeling, Hannah Potter.

Fargo South: Katie Iverson.

Fargo North: Olivia Gefroh.

Grand Forks Central: Zoie Frattin.

Senior swimmer of the year: Lydia Smith, Fargo North.

Coach of the year: Skip Fisher, Fargo South.